Вчасно та правильно надана перша медична допомога
зберігає потерпілому не тільки здоров’я і працездатність, але й життя

Перша медична допомога при ранах та кровотечах

Основним невідкладним заходом, від швидкості й правильності якого прямо залежить життя потерпілого, є припинення кровотечі!
Основне призначення пов'язки - захист рани від забруднення і, зупинка кровотечі!
Для накладання пов'язки використовують індивідуальний перев'язувальний пакет, бинт, марля, чиста тканина.
Пов'язка накладається на рану тільки тією стороною, до якої не торкались руками.
Бинтування проводиться зліва направо.
Забороняється торкатися до рани руками, очищати її від забруднення, змащувати або промивати будь-яким розчином, вилучати з рани уламки кісток, снарядів, шматки одягу та тому подібне. Не можна вправляти випалі нутрощі в черевну порожнину!

Способи припинення кровотечі
1. Притиснення судин вище місця ушкодження.
2. Максимальне згинання кінцівки.
3. Стискаюча туга пов'язка.
4. Накладання кровоспинного джгута (закрутки).

Вас вкусив собака!

Це небезпечно не тільки травмою, а й інфекцією. Негайно промийте рану великою кількістю води, а краще перекисом водню. Краї рани обробіть йодом або зеленкою, саму рану маззю «Спасатель», «Левоміколь» або присипте стрептоцидом. Якщо з перелічених ліків у вас під рукою нічого немає, антисептиком може бути горілка або спирт. Після чого негайно звертайтеся до найближчого травмпункту. Головне — виявити, чи прищеплений собака від сказу, чи ні. В іншому випадку доведеться пройти сер­йозний курс лікування та довгий час знаходитися під нагля­дом лікаря.

Перша допомога при обмороженні

Надаючи першу допомогу при обмороженні, насамперед постараємося швидко відновити порушений кровообіг та обмінні процеси. Краще (виходячи з можливостей), надавати долікарську допомогу в безвітряному місці, бажано в приміщенні, але не дуже жарко прогрітому.

Перші дії при обмороженні

Постарайтеся зігріти переохолодженого людини. У першу чергу спробуйте мокрий одяг замінити сухою і утеплити його ковдрою або своєї верхнім одягом.Потерпілому краще не рухатися, потрібно забезпечити йому спокій. Ще йому дуже потрібен гарячий чай, але ні в якому разі спиртні напої.
Також ваші перші дії при обмороженні – це прискорене зігрівання постраждалого за допомогою гарячих грілок або душа, занурення в гарячу ванну і занадто активне розтирання можуть надати фатальне вплив, оскільки однозначно виник в цьому випадку перепад температур не дасть вчасно відновити кровотік, що призведе до загибелі поверхневих покривів, які не зможуть отримати необхідного харчування при обмороженні.

Що робити при обмороженні в першу чергу

Якщо допомога потерпілому можна надати лише на місці, його намагаються зігріти біля вогнища, або іншого джерела тепла. Взуття і рукавички доведеться зняти.Постраждалі ділянки тіла при обмороженні не протирайте жиром або мазями – охолодження тільки посилиться і шкіра може отримати травму. Дуже потрібен неактивний масаж, що полягає в розтиранні постраждалої частини тіла. Хворого, утепленого, чим тільки можна, розтирають чистими руками, промитими спиртом, або горілкою. Напрямок масажу від периферії (кінчиків пальців) до центру тулуба, при цьому постійно нагадуйте жертві холоду про необхідність рухати пальцями, стопами, китицями. Після розтирання кінцівку додатково утеплюють, знову-таки, чим Бог послав, і вживають заходів до якнайшвидшої транспортуванні обмороженого в приміщення, краще всього в лікарню або травмпунк

Чого не можна робити при обмороженні
Неприпустимим є легендарне розтирання пошкоджених ділянок снігом, або занурення їх у холодну воду при обмороженні і дітей і дорослих. Перші дії, якщо ви все-таки дісталися до ванни, умивальника або душу, кінцівки зігрівають в ній, доводячи температуру протягом півгодини від кімнатної до температури тіла 35-40 ° С. У воду додають антисептики, наприклад, марганцівку або фурацилин. Якщо помітні ушкодження шкіри, вологе тепло замінюють синьою лампою або рефлектором, поступово наближаючи теплової випромінювач до постраждалих ділянках тіла.
Обмороження - масаж і легке розтирання
Масаж повинен триває до порозовенія шкіри, яке свідчить відновлення кровообігу, після чого на обморожені місця компреси із слабким розчином спирту, марганцівки або горілки. Тут в хід йдуть гаряча їжа, грілки, теплі ковдри. При наявності медичних умінь, вводять підшкірно пару ампул анальгіну, або іншого болезаспокійливого препарату.

Народні засоби при обмороженні кінцівок
Можна скористатися і народними методами лікування обморожень, наприклад, потримати руки в теплій воді, де недавно варилася картопля.
Кашку з яблука прикладали до постраждалих від відмороження ділянках тіла ще з часів хрещення Русі.
Зварити півтора кілограма селери в літрі води, остудити до температури тіла і занурити в цей відвар відморожену кінцівку до охолодження води. Після цього кінцівку обмивають у холодній воді, обтирають і змащують гусячим жиром, або салом.
Кора дуба використовується для ванн, компресів, для приготування відвару півкілограма меленої кори варя півгодини в трьох літрах води.
Кашка з золотого вуса застосовується для нанесення на пов’язки. До місця обмороження прикладається не кашкою, а тканиною. Бинтується не туго.

ДОГЛЯД ЗА ХВОРИМИ

Вимірювання температури
Для вимірювання температури користують­ся термометром Цельсія ( С). Нормальна темпе­ратура тіла, яка вимірюється під пахвою, складає 36,5 С. Вдень температура дещо підвищується, вночі, під час відпочинку, - знижується.
Як користуватися термометром? Його струшують, щоб упевнитися, що сто­впчик ртуті опустився нижче нуля. Кінчик тер­мометра, на якому міститься резерву­ар із ртуттю, вкладають у ямку під пахвою. Хворий притискає його ру­кою. Під час вимірювання темпера­тури хворий повинен сидіти або ле­жати. Тривалість вимірювання - 10 хвилин. Після вимірювання термо­метр знову струшують.

Грілка
Грілку використовують як місцеве тепло. Вони бувають хімічні, електричні, резинові з корком. Останні використовуються частіше. Отже, гарячу воду в резинову грілку наливають до половини її об'єму і перед тим, як загвинтити корка, випускають з грілки повітря, щоб забезпечити плоску форму і краще прилягання до тіла. Грілку не можна прикладати до голого тіла, обов'язково треба обгорнути рушником і перевірити герметичність, перевернувши її корком донизу.

Домедична допомога при отруєннях:
1) Газоподібними речовинами. Постраждалого необхідно винести на свіже повітря, розпочати штучне дихання; обов'язково викликати лікаря.
2) Неякісними харчовими продуктами або ліками. Треба спробувати вик­ликати у постраждалого блювоту, потім дати йому випити якомога більшу кількість води і знову викликати блювання (якщо постраждалий не втратив свідомість).
Симптоми отруєння. Болі в животі, нудота, блювання, пронос. Можливе підвищення температури тіла і порушення серцевої діяльності. У складних випадках-судоми, втрата свідомості. Прихований період захворювання від однієї до декількох годин.

Догляд за шкірою хворого
Обличчя, шию хворого треба мити щодня. Якщо пацієнт лежачий або йому протипоказана ванна чи душ, його обтирають. Для цього беруть теплу воду, в яку додають трошки одеколону, оцту або спирту. Під хворого підсте­ляють клейонку і, оголивши верхню частину тіла, обтирають губкою, змоче­ною водою або трохи намиленою, обличчя, шию, груди, руки. Після цього швидко витирають насухо і вкривають, щоб не було переохолодження.

Як замінити натільну білизну
Сорочку збирають зі спини до потилиці, підіймають руки хворого, пере­водять сорочку через голову, після чого залишається тільки звільнити руки від рукавів. Якщо одна рука хворого ушкоджена, то спочатку сорочку зніма­ють зі здорової руки, а потім з хворої. Вдягають чисту сорочку навпаки: спо­чатку рукава, починаючи з хворої руки, потім переводять сорочку через го­лову і розправляють вздовж спини.

Заміна простирадла
Для того, щоб замінити під тяжкохворим простирадло, треба мати певні навички. Якщо хворому дозволено повертатися на бік, треба спочатку обе­режно трохи підняти голову хворого, прибрати подушку, потім допомогти хворому лягти на бік, обличчям до краю ліжка. На вільній половині постелі за спиною хворого скатати брудне простирадло так, щоб утворився валик вздовж його спини. На вільне місце покласти чисте простирадло, теж наполовину скатане: його валик ляже поруч з валиком брудного простирадла. Тепер треба допомогти хворому лягти на спину а потім повернути на дру­гий бік, обличчям до стіни. Він опиниться на чистому простирадлі. Тепер можна прибирати брудне простирадло і розправляти чисте.


Кiлькiсть переглядiв: 235

Коментарi